Wtedy można zwrócić się do osoby, która się w prawie orientuje. Zazwyczaj jest to prawnik. Dość często wystarczy porada: co robić, jakie działania podjąć. Idąc wskazaną drogą, można wybrnąć lub zapobiec kolejnym problemom. Wystarczy tylko wiedzieć, co w danej sytuacji można, a co byłoby kompletnie niewskazane. Zdarza się, że ludzie boją się zapytać. Szkoda, bo wielokrotnie zwykła pomoc prawna ratuje z opresji. Są też miejsca, w których można poradzić się za darmo. Można poszukać takich miejsc w sieci. Są bowiem ludzie, którzy zdają sobie sprawę, że nie każdego stać na płacenie za tego typu usługi. Przepisy potrafią się zmienić z miesiąca na miesiąc, przez co w kłopoty mogą popaść także mali przedsiębiorcy. W wielu przypadkach sprawa trafia do sądu - bywa to uzasadnione lub nie. Tak, czy owak, przyda się wtedy adwokat zorientowany w sprawie. Mało kto decyduje się występować sam w swoim imieniu. Za adwokata nie trzeba płacić - można poprosić o adwokata z urzędu. Tak, czy owak, nie tylko zorientowanie w przepisach się przydaje. Trzeba też jakoś te przepisy interpretować. A zdarza się, że te same paragrafy bywają tłumaczone w różny sposób. Sprawy prawne miewają więc różny przebieg i często nie są łatwe do załatwienia. Dlatego warto korzystać z pomocy prawnej.
Musi nastąpić trwały i zupełny rozpad: -
Rozwód to jedno z najbardziej traumatycznych doświadczeń w życiu człowieka. Wszak właśnie wtedy diametralnie zmienia się nasze dotychczasowe życie, Jak przetrwać rozwód? Na pewno warto zatrudnić pełnomocnika. Doświadczony adwokat pomoże nam przejść przez ten trudny czas i pozałatwiać wszystkie nasze sprawy, a tych jest nie mało.
Z rozwodem wiążą się bezpośrednio takie kwestie, jak podział wspólnego majątku, opieka nad małoletnimi dziećmi czy alimenty. Doświadczony prawnik pomoże nam odpowiednio uregulować te kwestie.
Jakie są przesłanki rozwodu w prawie polskim?
Musza zajść trzy przesłanki, aby sąd mógł rozwiązać małżeństwo przez rozwód. Musi nastąpić trwały i zupełny rozpad:
- więzi ekonomicznej,
- więzi emocjonalnej
- więzi fizycznej.
Można bardzo łatwo stwierdzić kiedy pomiędzy małżonkami ustała więź ekonomiczna czy fizyczna, ale bardzo trudno obiektywnie stwierdzić, kiedy zniknęły między nimi uczucia. I to jest zadanie sądu. Sędzie musi ocenić każdą sprawę indywidualnie, na podstawie swojego życiowego doświadczenia.
Jeżeli rzeczywiście nie zauważy żadnych szans na uratowanie małżeństwa, to może je rozwiązać już na pierwszej rozprawie. Natomiast, gdy pojawia się możliwość uratowania związku, to sprawa zostaje skierowana do mediacji.
Jak znaleźć dobrego pełnomocnika?
Najlepiej skorzystać z poczty pantoflowej, czyli polecenia znajomych. Możemy też wpisać w wyszukiwarkę internetową odpowiednią frazę, na przykład kancelaria prawnicza prawo rodzinne i rozwody. Po chwili zobaczymy długą listę wyników.
Kogo dotyczy taka pomoc jak ona
Ministerstwo finansów od początku 2016 roku wyszło z inicjatywą stworzenia na terenie całego państwa polskiego sieci nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji z zakresu prawa. Większość osób z pewnością spotkało się z tematem darmowej pomocy prawnej, ale zastanawia się nad wieloma kwestiami z tym związanymi. Kogo dotyczy taka pomoc, jak ona jest udzielana i w jakim zakresie ją otrzymamy. W artykule postaram się rozwiać wszelkie państwa wątpliwości, przybliżając nieco ten temat. Co obejmuje nieodpłatna pomoc prawna? Powinniśmy otrzymać wszelkie informacje na temat przepisów, praw oraz obowiązków obejmujących danej osoby. Możemy liczyć na pomoc w zakresie rozwiązania naszego problemu, sporządzeniu koniecznego pisma w celu rozwiązania sprawy lub pomoc w napisaniu pisma o ustanowienie pełnomocnika bądź adwokata. Kto udzielna nam pomocy prawnej? Pomoc otrzymamy od wyspecjalizowanych w swoim fachu adwokatów, prawników lub radców prawnych w lokalach udostępnionych przez gminy lub powiaty. Możemy liczyć na pomoc doradców podatkowych w punktach prowadzonych przez organizacje poza rządowe, w zakresie prawa podatkowego. Dla kogo przeznaczona jest darmowa pomoc prawna? Nieodpłatną pomoc z zakresu prawa bez żadnych problemów powinny otrzymać osoby które nie ukończyły 26 roku życia, osoby, które w poprzedni roku otrzymały świadczenie z pomocy społecznej lub osoby które ukończyły 65 lat. Na darmową pomoc prawną mogą również liczyć kobiety w ciąży, kombatanci, weterani oraz osoby zagrożone katastrofą naturalną, żywiołową lub awarią techniczną. Dodatkowym kryterium jest także posiadanie karty dużej rodziny.